Tańce kaszubskie
Wygląd
Tańce kaszubskie – tańce rozpowszechnione na obszarze występowania grupy etnicznej Kaszubów. Ilustrują pracę, obyczaj, zabawę. Stąd też pochodzą ich nazwy:
Ważniejsze tańce
[edytuj | edytuj kod](na podstawie materiałów źródłowych[1][2])
- „Szewc” – podstawą układów tanecznych jest naśladowanie pracy szewca takiej jak szycie i wbijanie ćwieków; tańczony w parach.
- „Kùflôrz” – wyraża radość rybaków z pomyślnego połowu; wykonują go tylko mężczyźni z kuflem piwa w ręku i w „korkach”.
- „Cepôrz” – w tańcu inscenizuje się, pokazuje i chwali pracę „cepôrza”, czyli „drenowanie” cepami; również kobiety odgrywają tu dużą rolę, bo zbierają i wiążą słomę.
- „Marëszka” – wywodzi się od tańców żeglarzy; wzorowany na tańcach skandynawskich; tańczy się go w kręgu parami.
- „Dzëk” – taniec, którego rybacy nauczyli się od korsarzy; jest dziki i gwałtowny; tańczą go tylko mężczyźni.
- „Wôłtôk” – taniec morski ; rękami podkreśla się ruch fal morskich oraz ciałem obrazuje się wiry wód.
- „Nasza nënka” – zabawa taneczna, kiedyś obyczajowo-weselna; inscenizuje tzw. przekomarzanie się w „transakcjach” małżeńskich.
- „Òwcôrz” – taniec wywodzący się z obrzędów “powitania wiosny”, kiedy wypędzano owce w „karnach” (stadach) na “wiłodzi” (odłogi, pastwiska) po tzw. „postrzyżynach”, co dawało powód do zabawy i świętowania; w tańcu biorą udział postacie: pasterz, pies i wilk soliści.
- „Kòséder” – taniec rodowy; jest żywy i poważny; jego nazwa pochodzi od „sec nogama” (kosić nogami).
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Tańce ludowe. [w:] Folklor na Kaszubach [on-line]. [dostęp 2020-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-28)]. (pol.).
- ↑ Paweł Szefka: Tańce kaszubskie. [w:] Nasze Kaszuby [on-line]. 2004-02-23. [dostęp 2020-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-02)]. (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Róża Ostrowska, Izabella Trojanowska, Bedeker kaszubski, wyd. drugie poszerzone i uzupełnione, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974, s.429.
- Paweł Szefka, Tańce kaszubskie. Zeszyt 1, Wojewódzki Dom Twórczości Ludowej, Gdańsk 1957 .
- Paweł Szefka, Tańce kaszubskie. Zeszyt 2, Wojewódzki Dom Twórczości Ludowej, Gdańsk 1959 .
- Paweł Szefka, Tańce kaszubskie. Zeszyt 3, Wojewódzki Dom Kultury, Gdańsk 1969.
- Paweł Szefka, Tańce kaszubskie. Zeszyt 4, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Gdańsk 1979.